„A magyar nyelvből készített központi írásbeli vizsgatesztek elsősorban nem tantárgyi, lexikális tudást mérnek, hanem azokat az eszköztudás körébe tartozó képességeket és készségeket, amelyek a középiskolában való eredményes továbbtanuláshoz szükségesek.”
Részlet az Oktatási hivatal felvételi tájékoztatójából
A magyar felvételi feladatai 3 nagy csoportra oszthatók:
Nyelvtani ismeretek
megtanulható
kis gyakorlás után könnyen alkalmazható
az iskolai tananyagra épül
Tanulás
Anyanyelvi kompetenciák
tankönyvből nem megtanulható, de fejleszthető
a nyelvi környezet meghatározó
nyelvi fordulatok, szókapcsolatok, szórejtvények, szólások, közmondások
Mindennapi használat és gyakorlás
Szövegértés, fogalmazás
az anyanyelvi kompetencia speciális területe
sikeres teljesítéséhez megfelelő stratégia alakítható ki
Stratégia és gyakorlat
Ha az elmúlt évek magyar felvételi feladatlapjait elemezzük, akkor az 50 pontból 20 pontot tesz ki a szövegértés és fogalmazás. Ezek is nyelvi kompetenciák – amire a speciális fejlesztő anyagaink már kidolgozás alatt állnak.
A maradék 30 pontnak csupán a felénél van szükséged nyelvtani vagy irodalmi ismeretekre, a másik 15-16 pont azokat a nyelvi kompetenciákat méri, amit most ebben a kurzusban gyakorolhatsz.
Milyen feladatokat tartalmaz a magyar nyelvi kompetencia-fejlesztő kurzus?
- szóalkotási feladatok: anagrammák, összekevert betűk, szókiegészítések
- szómagyarázatok, ahol a feladatod az idegen eredetű vagy régies szavak magyarázata, rokon értelmű, ellentétes jelentésű, azonos alakú vagy jelentésű szavak megtalálása
- állandósult szókapcsolatok felismerése, keresése: szóösszetételek elő vagy utótagjának megtalálása, összetett szavak alkotása
- és természetesen a nagy mumus: a szólások és közmondások felismerése, kiegészítése és értelmezése
Ezek a gyakorlatok nem csak abban segítenek, hogy megfelelő jártasságot, magabiztos gyakorlatot szerezz az ilyen típusú feladatok gyors kitöltésében, és behuzalozd az agyadat ezekre a kérdések megválaszolására, hanem a másik előnye, hogy hatalmas szóanyaga miatt a szókincsedet is bővíti, ami előnyt jelent majd a fogalmazásnál, vagy a szóbeli felvételin is.
Hogyan épül fel a kurzus?
- A kurzus 8 modulból áll.
- Minden modul tartalmaz 4 db 12 és 20 kérdés közötti kvízt.
- A kvízkérdések általában összetettek, egy kvízkérdésen belül sokszor 3-4 kitöltendő feladatot is kapsz.
- Kiszámoltuk ez több mint 500 kvízkérdés, és 1200-nál is több rejtvény!
- Emellett minden modulban találsz egy játékos fejtörőket tartalmazó leckét is.
A 8 modult érdemes időben elosztanod, és a felvételiig folyamatosan gyakorolnod ezeket a feladatokat, edzeni az agyadat. A modulok kvízei hasonló nehézségűek, a fejlődésedet abban tudod lemérni, hogy ahogy haladsz előbbre, egyre gyorsabban, könnyebben adod meg a válaszokat. Ezért ne keseredj el, ha eleinte lassabban, nagyobb hibapontokkal dolgozol. Épp ezért azt is ajánljuk, ha a végére értél a kurzusnak, nyugodtan elkezdheted újra elölről, meglátod, nem azért mennek jobban a válaszok, mert emlékszel rájuk, hanem azért, mert megfelelő jártasságot szereztél, bővült a szókincsed, a szólások, közmondások már ismerősen csengenek.
Még egy tipp!
Mivel a kérdések érdekesek, fejtörést, jó ötleteket igényelnek, néha nem is könnyűek, lehet alkalmanként ezeknek megfejtése jó családi program is!
Vond be a szüleidet, testvéreidet, egy-egy lecke kitöltése vidám családi társasjáték is lehet!
Jó tanulást, szórakozást kívánunk!